BMI Akadémia

2024-ben a korábbi évadokból válogatott gyakorlati anyagokkal várunk a rendszerelemek, a 7°-os rendszer és a BramacTherm beépítésének szakszerű kivitelezéséről. A videók jelszó nélkül megtekinthetőek.

Képzési anyagaink

A 3 évad videóiban Rendszermester Partnereink voltak segítségünkre: Becséri János ácsmester, tetőfedő, Kotrics Gábor ácsmester, tetőfedő, Kövecses Tamás ács, tetőfedő és bádogos és Hersics Balázs tetőfedő mester.

Tartalomjegyzék

1. blokk - Rendszerelemek beépítése

1. videó:

Bemutatjuk a cseppentőlemez szerepét, elhelyezési módját, sarok kialakításokat. Gyárilag lehajtott cseppentőlemezt és táblalemezből hajtott cseppentőt is használunk az adott hajlásszögnek megfelelően.

2. videó:

Kétféle vápakialakításhoz készítjük el a vápa alátámasztó szerkezetet és alakítjuk ki rajta az alátéthéjazatot. A 45 fokos makett esetén vápa menti beszellőzést alkalmazunk és Profilo-S vápa fogadásához készítjük elő a szerkezetet, a 25 fokos tetőn pedig süllyesztett vápakialakítást készítünk elő ragasztott tetőfóliázással.

3. videó:

A 45 fokos maketten páraáteresztő fóliát használunk, de fűtetlen padlásteret szimulálunk, a 25 fokos tetőn pedig Maximum 2S tetőfóliát építünk be. Mindkét esetben bemutatjuk a különféle szegtömítési eljárásokat is.

4. videó:

Ereszdeszkával indítjuk mindkét tető lécezését, a 45 fokos maketten egy alternatív ereszkialakítást is megvizsgálunk. Megfelelő léckiosztással elkészítjük a tetők lécezését, és elhelyezzük a szellőzőszalagot is. Ezt követően kitűzzük a fedés merőleges vonalát.

5. videó:

Ereszcsatorna beépítése: a 45 fokos és a 25 fokos maketten is szerelünk fel ereszcsatornát, szegletekkel, betorkolló csonkokkal és mindkét típusú végzáró elem bemutatásra kerül. Gumis toldóelemet használunk, a szegletek beépítésénél pedig a beforgatott megoldást használjuk, tömítéssel.

6. videó:

A 45 fokos maketten Profilo-S vápát építünk be, a vápaelem gyári előírásai szerinti módon. T falcos falszegély alkalmazása. 25 fokos maketten süllyesztett vápaelemek elhelyezése. Vápatömítés és eresz szellőző elemek felszerelése.

7. videó:

Luminex műanyag tetőkibúvó beépítéséhez készítjük el az alátéthéjazaton a fogadószerkezetet, majd beépítjük a tetőkibúvót. Tetőjárdát alakítunk ki a hullámos cserépnél beakasztott megoldással, míg sík cserépnél az ahhoz javasolt alumínium alapcserepes megoldást építjük be. Bevilágítócserép is beépítésre kerül, de mivel fóliázott tetőbe kerül, itt is léckeretet alakítunk ki. Biztonsági tetőhorgot építünk be.

8. videó:

Luminex alu tetőkibúvó beépítéséhez készítjük el a szerkezeteket, a sík tetőcserép esztétikus felfekvése érdekében süllyesztett kialakítással, majd beépítjük a tetőkibúvót.

9. videó:

A Durovent rendszereken keresztül tetőáttöréseket tudunk megvalósítani szennyvízcső, vagy helyiségek tetősíkon kívüli szellőztetéséhez, füstgázkivezetést tudunk megoldani, illetve antenna kábel bevezetésre van mód, tetőtartóval beépítve pedig egy biztonságos és szakmailag a legkorrektebb megoldást tudunk nyújtani. A videóban többször is jelzésre kerül a csatornaszellőző egység 2022-es kivezetése, de még együtt tárgyaljuk a két kivezetés tudnivalóit.

10. videó:

Rögzítések, viharállóság, napelem tartószerkezeti megoldások. Különböző rögzítési megoldásokat alkalmazunk a szegélyeknél, az ereszvonalon, mezőben pedig a cseréptől függő viharkapcsokat fogjuk használni. Vágott cserepek rögzítése történik a megfelelő rendszerelemmel és speciális rögzítési megoldást mutatunk be a tető fölé épített napelem rendszerek fogadására.

11. videó:

Kétféle hófogórács beépítése történik, és beszélünk a hófogórácsokkal kapcsolatos változásokról és a felületi hófogás kialakításának fontosságáról.

12. videó:

Wakaflex kémény- és falszegély használata. A 45 fokos és a 25 fokos maketten is kémény szegélyezésére használjuk a Wakaflex kémény- és falszegélyt. A hullámos cserépnél az él közelsége miatt lesz egy kicsit speciális a helyzet, a sík cserépnél pedig az előírások szerint rövidlemezesen alakítjuk ki a kéményszegést.

13. videó:

Wakaflex kémény- és falszegély használata kör keresztmetszetű átvezetésnél. A kör keresztmetszetű, pl. kémény átvezetés biztonságos szegélyezését mutatjuk be Wakaflex kémény- és falszegéllyel.

14. videó:

Gerincléctartó használatával alakítjuk ki a pontos és egyenes gerinclécet, melyen kétféle kúpalátétet is használunk. A kúpcserepeket egyenletes távolságra osztjuk ki és a kezdő kúpcserép megfelelő helyzetéről is gondoskodunk.

15. videó:

A videóban a sík cserepek alkalmazástechnikai előírásairól beszélünk, hajlásszög, léctávolság és fedéskép szempontjából.



2. blokk - 7°-os rendszer beépítése

1. videó:

Lég- és párazáró réteg készítése a 7 fokos tetőhajlásszögű maketten. Membran 100 2S lég- és párazáró fóliát használunk, szarufa feletti elhelyezéssel, BramacTherm hőszigetelő táblák alá. Az ereszvonalon kétféle lezárást is megmutatunk, kétféleképpen csatlakozunk oromfalhoz is, valamint minden csatlakozánál felhívjuk a figyelmet a légzáró tömítés fontosságára. Ezekhez a BramacTherm rendszerelemeit használjuk.

2. videó:

BramacTherm hőszigetelés elhelyezése történik a 7°-os maketten. A fokozottan vízzáró/vízhatlan alátéthéjazati követelmények miatt a BramacTherm Basic táblával alakítjuk ki a tetőfólia megtámasztó szerkezetét. Erre a tetőfólia nélküli hőszigetelő táblára majd a Prémium WU tetőfólia kerül. A videóban beszélünk a különböző típusú BramacTherm táblákról, a PIR szigetelések előnyeiről, beépítés során pedig a vápánál dolgozzuk össze a szigetelőanyagot.

3. videó:

Ereszcsatornát szerelünk fel a 7 fokos tetőhöz. A speciális ereszkialakítás miatt a hőszigetelő táblákba mart ereszdeszkázatra fognak felkerülni a csatorna vasak, és a korábbi ereszcsatorna fogásokat felhasználva, beépítjük a sarokmakettbe a csatorna rendszerünket, a 7 fokos cseréphez passzoló ébenfekete színben.

4. videó:

Az ereszképzést speciális módon fogjuk elkészíteni. Mivel az ereszcsatorna a tetőfólia síkjában kerül kivezetésre, és a cserepezés kezdő síkját szeretnénk visszahúzni esztétikai és vízlevezetési okokból, ezért egy hosszú ereszlemezt építünk be. Ezt viszont a 7°-os hajlásszög miatt korcoltan kell kivitelezni.

5. videó:

A Prémium WU tetőfóliát elhelyezzük a PIR szigetelésen, és hegesztett csatlakozásokat készítünk. Az eresz szegélyhez a Prémium WU tömítő masszát használjuk. Egyik oldalon az ellenlécek felett vezetjük a tetőfóliát, itt az ellenlécek rögzítési módját is megbeszéljük, ami a PIR szigetelés esetén kell betartani.

6. videó:

A vápa kialakításánál mindenben követjük a 7°-os tetőrendszerre vonatkozó előírásokat. A tetőfólia síkjáig készül el a süllyesztés, átfedősávot készítünk és behelyezzük a vápalemezt. A makett jobb oldalán és a csonka ellenléceknél ellenléc alatti szegtömítés készül.

7. videó:

7 fokos makett lécezése történik az előírások szerinti léctávolsággal, kialakítjuk az eresz beszellőzését, és elhelyezzük a vápa takarólemezeket is rögzítőszegéllyel, felhelyezzük a vápaszegélyt és elkészítjük az oromszegést.

8. videó:

A 7° Protector tetőcserép tulajdonságainak bemutatását követően elkészítjük a makett cserépfedését.



3. blokk - BramacTherm rendszer beépítése

1. videó:

A makett bal oldalán első körben a légzáró réteg kivitelezésével foglalkozunk olyan esetben, amikor felújítás során a belső burkolat érintetlen marad, és kívülről kell elvégeznünk ezt a műveletet, a szarufákon áthajtott fóliázással. Szintén meg kell oldanunk az ereszmenti lezárást, valamint egy kéményt is körbe kell zárnunk ezen az oldalon.

2. videó:

Áttérünk a makett bal oldalára, ahol első körben a légzáró réteg kivitelezésével foglalkozunk olyan esetben, amikor felújítás során a belső burkolat érintetlen marad, és kívülről kell elvégeznünk ezt a műveletet, a szarufákon áthajtott fóliázással. Szintén meg kell oldanunk az ereszmenti lezárást, valamint egy kéményt is körbe kell zárnunk ezen az oldalon.

3. videó:

Ennél a videónál már elkészült a szálas hőszigeteléssel kombinált szarufa feletti hőszigetelés, viszont most új építést modellezünk, amikor a lég- és párazáró réteget a belső oldalon tudjuk kialakítani. Itt is van mire odafigyelni: lezárások, légzárás biztosítása szegtömítéssel.

4. videó:

Tovább építjük a látszó szerkezetű, egyrétegben szigetelt jobb oldali makettrészt, felkerül az indítópadló (gerenda) és elhelyezésre kerülnek a szigetelőtáblák. Bramac Basic ALU szigetelést használunk, a vápánál és az oromnál lesz szükség szabásra. Még nem készítünk alátéthéjazatot, mégis előkerül a szegtömítő szalag… Kialakítjuk az oromképzést és felszereljük a cseppentőlemezt.

5. videó:

Folytatjuk a munkát a látszó szerkezeti oldalon (a vápapadló közben behelyezésre került, de ezt a következő videóban külön mutatjuk be), elkészítjük az alátéthéjazatot is, Bramac Clima Plus 2S reflektív páraáteresztő tetőfóliával. Ellenlécezésnél is szegtömítést használunk. Elkészül a lemezburkolatos oromlezárás is.

6. videó:

Ebben a videóban külön a süllyesztett vápakialakításra fókuszálunk, amit kicsit másképpen oldunk meg, mint a korábbi videókban. A makett két oldalán közben elkészülő szigetelések alátéthéjazatait ragasztással vezetjük fel a befóliázott vápapadlókra.

7. videó:

A makett bal oldalát is elkezdjük szigetelni, itt BramacTherm Kompakt szigetelést alkalmazunk, ami tetőfóliával kasírozott, így az alátéthéjazatunk egy lépésben elkészül. A kémény kivezetésnél szálas anyaggal csatlakozunk, valamint tűzfalhoz történő zárás történik. Felkerül a cseppentőlemez erre az oldalra is.

8. videó:

Ugyan az alátéthéjazat már elkészült, de az él lezárását és a kémény csatlakozását még ki kell alakítani BramacTherm ragasztószalaggal. Az ellenléceket itt is szegtömítéssel látjuk el.

9. videó:

Új építésnél használható BramacTherm átvezetőt építünk be a Kompakt szigeteléssel készült mezőbe, a papírsablon segítségével. Ehhez Durovent helyiségkiszellőztető egységgel tudunk csatlakozni.



Vissza a
tartalomjegyzékhez